wz
 
    předchozí otázka                     hlavní strana                     následující otázka    

18) Popište činnost turbodmychadla, funkci chladiče vzduchu (mezichladiče) a způsoby jeho ošetřování

TURBODMYCHADLO se používá u tzv. přeplňovaných motorů!

Účelem přeplňování motorů je dopravit do válců více vzduchu než je skutečný jejich objem a tím zvýšit jeho výkon při srovnatelně nižší spotřebě paliva.

Významný důsledek zvyšování výkonu motoru tímto způsobem je zmenšení hmotnosti a rozměrů motoru.

TURBODMYCHADLO se skládá ze dvou částí: TURBÍNY, která je napojena na výfukové potrubí a DMYCHADLA, které je napojeno na sací potrubí. Obě části mají společný hřídel.

FUNGOVÁNÍ TURBODMYCHADLA: Výfukové plyny  roztáčí turbínu a tím i dmychadlo. To stlačuje nasávaný vzduch a dopravuje ho pod tlakem potrubím do válců. Stlačováním vzduchu však dochází k jeho zahřívání a tím se zase množství dopravovaného vzduchu zmenšuje. K odstranění tohoto jevu se používá chladič stlačeného vzduchu (mezichladič)

ÚDRŽBA: Kontrola dotažení spojů, a těsnosti potrubí.

Pro životnost a správnou funkci turbodmychadla je nutné dodržovat zásady provozu studeného motoru a provádět údržbu čističe vzduchu, pravidelnou výměnu olejové náplně motoru s čističem oleje. Používat pouze předepsaný druh oleje a zajišťovat správné množství v motoru.

Před vypnutím motoru při zastavení nechat chvíli běžet na volnoběh, pak teprve vypnout. Aby se turbína netočila naprázdno při vypnutém motoru.

 

     

TOPlist                                         Veškeré podněty a výhrady pište na email: jarda.matejka@seznam.cz